Staff

Management Team

Headteacher

Mrs Jane Wyn

 

 Deputy Heads

Mr Dafydd Charles

Assistant Heads

Mrs Bethan Payne 

Mr Deiniol Williams

 Bursar

Ms Sarah Evans

Who to contact – a list of who to contact in order to discuss varying topics

cover - juniors
cover - seniors

Head of First Phase (Nursery – Yr.4) – Llinos Jones

Head of Middle Phase (Yr.5 – 8) – Heulyn Roderick


Classes

Nursery – Emma Jones (Under 5 -Area Leader)

Reception – Natalie Jones (Maternity cover Rhian Davies)

1 Teifi – Nia Young (Years 1 and 2 – Area Leader )

1 Dewi – Amanda Jones

2 Aeron – Rhiannon Lewis

2 Dwynwen – Wenna Howard

3 /4Dulas – Nia Costello (Maternity Kevin Jones)

3 Branwen – Nerys Evans (Maternity Amanda Jones)

4/5 Creuddyn – Iona Roberts and Geraint Thomas

4/5 Brân – Wyn John

6 Grannell – Eryl Jones

5/6 Arthur – Michael Lloyd Davies

Year 5 Brân and Grannell (Part-time) –   Anya Turner


SENCO – Bethan Payne

Assistant SENCO -Ann Herbert

English as an Additional Language – Mrs Anya Hill

Support Room Co-ordinator and Child Protection – Hawys Evans

Dance – Sally Saunders

Senior Admin Officer – Mrs Eirlys Rees

Secretary – Mrs Mareth Lewis

Admin Assistant – Mrs Sharon Thomas

Data Officer – Miss Meirianwen Jones-Williams

Librarian – Miss Heini Thomas

Site Manager – Mr Matthew Rees

Caretaker – Mr Barrie Hughes

Technician (Science) – Mrs Gill Cropley

Technician (DT) – Mrs Karen Richards

Cook in Charge – Mrs Linda Davies

Cleaner in Charge – Mr Geraint Jones

Lunch Money Collector – Ms Liz Edwards

Head of Phase 3 (Yr 9-11) – Mrs Nerys Stephens

Head of Phase 4 (Yr 12/13) – Mrs Edwina Rees

Progress Leaders – Yr 12 Mrs Nerys Howells, Yr 9/10 Mrs Nerys Rees, Yr 7/8 Mrs Heledd Dafis


Departments

Welsh

Mrs Delor James (Head of Department)

Mrs Hedydd Thomas, Mrs Edwina Rees, Miss Hedydd Jones, Ms Tania Rees & Mrs Cerys Potter-Jones

English

Miss Gwawr Ladd (Head of Department)

Mrs Lowri Tomlin, Mrs Carys Phillips, Mr Mark Rees & Mrs Anna Williams

Mathematics

Mrs Enfys Powell  (Head of Department)

Miss Melanie Hands, Mr Dylan Jones, Mrs Rhian Morris, Mrs Mair Morgan, Mrs Davina Evans & Mrs Dianne Evans

Science

Dr Tony Vobe (Head of Department)

Miss Robyn Hickling (Physics), Mr Dafydd Charles (Biology), Mrs Nerys Stephens (Chemistry), Mr Tim Jenkins (Biology/Chemistry), Mrs Julia Liebeschuetz (Science) & Ms Nerys Howells (Physics)

Information Technology

Mr Emyr Morgan (Head of Department)

Technology

Mr Roland Griffiths (Head of Department)

Mr Aled Dafis, Mrs Heledd Dafis, Miss Nerys Douch, Mrs Haf Meredith

Creative

Mrs Wendy Thomas (Head of Art & Design)

Miss Heledd Bessant (Head of Music)

Mr Gary Morgan (Head of Physical Education)

Mrs Nerys Rees (Physical Education)

Humanities

Miss Geinor Jones (Head of Geography)

Mr Aled Rumble (Head of History)

Mrs Cerys Potter-Jones (History), Mr Deiniol Williams (History)

Mrs Emma Hall (Head of Religious Studies)

Mrs Siân Jones (Religious Studies)

Modern Languages

Dr Delyth Jones (Head of Department)

Mrs Carolyn Evans (Ffrench)

Vocational

AJJ (Co-ordinator)

Mrs Delyth Hallows (CACHE), Miss Sian Jones (Careers)

Special Education

Mrs Bethan Payne (SENCO)

Ms Clare Taylor (Head of Canolfan y Bont)

Mrs Anya Hill (EAL Co-ordinator), Linda Cutler, Lisa Hughes and Agnieszka Michalska (EAL Assistants)

Head of Literacy – Mrs Carys Phillips

Head of Numeracy – Miss Rhian Wyn

Nursery Assistants

Sandra Davies, Sarah Davies and Rose Howells-Rowcliffe

Learning Support Assistants (Junior School)

Amanda Jones, Anita Evans, Carol Benjamin, Carol Davies, Caroline Evans, Donna Davies, Eleri Jones, Nia Morgan, Phyllis Davies, Rhiannon Jones-Williams, Sandra Jones, Shirin Thomas and Stephanie Nash

Support Room Assistants (Junior School)

Wendy Coombs and Shân Evans


Teaching Assistants (Senior School)

Anita Jacob, Ann Griffiths, Ann Herbert, Carys Rees, Eleri Hughes, Jackie Davies, Julie Davies, Karen Bulman, Lorain Daniel, Mair Botwood, Nerys Morgan, Nicola Morris, Wendy Clarke, Dawn Evans and Debbie Clark

Learning Support Assistants (Senior School)

Alison Boshier, Amy Edgell, Hayley Tipples, Helen Roberts, Josie Jones, Viv Bowen, Linda Davies, Rhian Thomas, Mandy Simmonds, Maria Thomas, Nia Rowcliffe, Shân Cooper, Stephanie James and Tamara Konig

Hafan ac Encil Co-ordinators (Senior School)

Alice Lloyd and Suzie Davies

Ysgol Bro Pedr

Peterwell Terrace
Lampeter
Ceredigion
SA48 7BX

T: 01570 422214
E-mail: gweinyddu@bropedr.ceredigion.sch.uk

Llais Pedr

Llais Pedr